NEWS

Enter 2016 ITU Cross Triathlon World Championship in Australia Now!

By Simon Lazenby | 26 Aug, 2016

2016 ITU Cross Triathlon World Champs Entries Open Now

Entries for the 2016 ITU Cross Triathlon World Championships are Open and full entry procedures, information and documentation for national federations can be downloaded from the event website.

Age Group Entries

Please see the links below for age group entries.

    EVENT ENTRY INFO
    AGE GROUP ENTRY INFO
    ENTRY DOCUMENTATION

Elite, U23, Mixed Team Relay, Junior, Paratriathlon

Entries for Elite categories are open via the ITU website and national federations can upload team lists now. 

    ELITE. U23 ENTRY INFO
    JUNIOR, PARATRIATHLON ENTRY INFO
    MIXED TEAM RELAY ENTRY INFO

For full event information, course maps and profiles, and to download the pre-event information pack go to the event website at www.trextriathlon.com.au

We look forward to welcoming you to the spectacular Snowy Mountains in Australia to #GetDirtyDownUnder

Related Event: 2016 Snowy Mountains ITU Cross Triathlon World Championships
18 - Nov, 2016 • event pageall results
Results: Elite Men
1. Ruben Ruzafa ESP 02:34:25
2. Josiah Middaugh USA 02:37:43
3. Braden Currie NZL 02:38:14
4. Brice Daubord FRA 02:40:12
5. Ben Allen AUS 02:40:49
6. Rom Akerson CRC 02:43:03
7. Sam Osborne NZL 02:44:40
8. Oliver Shaw NZL 02:44:47
9. Branden Rakita USA 02:47:45
10. Brian Smith USA 02:47:53
Results: Elite Women
1. Flora Duffy BER 02:54:11
2. Barbara Riveros CHI 02:58:05
3. Suzanne Snyder USA 03:05:45
4. Charlotte McShane AUS 03:08:13
5. Myriam Guillot Boisset FRA 03:10:39
6. Elizabeth Orchard NZL 03:13:41
7. Jacqueline Slack GBR 03:14:14
8. Catherine Sterling USA 03:15:36
9. Jessica Simpson AUS 03:17:25
10. Renata Bucher SUI 03:23:26
Results: U23 Men
1. Brad Matthew Edwards RSA 02:48:22
2. Max Neumann AUS 02:48:56
3. Dominik Wychera AUT 02:54:04
4. Charl-Stephan Nienaber RSA 02:54:42
5. Aidan Nugent RSA 02:57:04
6. Mark Hamersma NED 02:59:04
DNF. Aiden Dunster NZL DNF
DNF. Maximilian Saßerath GER DNF
Results: U23 Women
1. Aneta Grabmullerova CZE 03:34:20
2. Anna Pauline Saßerath GER 03:45:08
Results: Junior Men
1. Michael Ferreira RSA 00:59:47
2. Dean Cane AUS 01:01:02
3. Sixto Vaquero ESP 01:02:33
4. Herbert Peters NAM 01:03:16
5. Tom Fisher AUS 01:04:04
6. Ondrej Petiska CZE 01:04:52
7. Stephen Kennealy RSA 01:05:43
8. Declan Jeffery AUS 01:05:52
9. Lukas Pekarek CZE 01:08:16
10. Callum Kingston AUS 01:09:23
Results: Junior Women
1. Laura May AUS 01:13:20
2. Mikaela Jonsson RSA 01:14:17
3. Georgia Silvestri AUS 01:21:28
4. Victoria Vaquero Florez ESP 01:25:29
5. Emily King AUS 01:28:55
DNF. Olivia Nendick AUS DNF
Latest Regional News
more news →